אדריכל בתים פרטיים

בכתבה זו נדון במהותו של תפקיד האדריכל בתכנון בתים פרטיים.

מי הוא האדריכל?
הגורם בעל היכולת וההשכלה הנדרשת שיהיה אחראי על תכנון הבית כולל הוצאת כל האישורים הנדרשים אל מול הרשויות. יש להבדיל בין הנדסאי אדריכלות לבין אדריכל כאשר הפער בין השניים הוא מספר שנות הלימוד, כאשר האדריכל הוא הבכיר מבין השניים.
אדריכל הוא הגורם אשר למד 5 שנות לימודים אקדמאיים וערך עוד שנתיים התמחות כדי לצבור מספיק ידע תאורתי על מנת שיהי מוסמך לתכנן בתים.
כל זאת עוד לפני שצבר ניסיון פרקטי .
מספר רב של שנות הלימוד והסטאג הנדרש מרתיעות צעירים רבים מללמוד את המקצוע ומכאן שקיים מחסור תמידי באדריכלים בישראל.
בנוסף, על האדריכל להיות רשום בפנקס האדריכלים על מנת שחתימתו תהיה מוכרת בוועדות הבנייה.

אדריכל המתכנן בתים פרטיים, חייב בראש ובראשונה להיות בעל יכולת הבנת הזולת ונפש טובה על מנת שיוכל להבין את המשפחה עבורה הוא מתכנן את הבית.
תהליך התכנון של בית פרטי מתחיל בהבנת הטופוגרפיה של המגרש. לכל מגרש זכויות בנייה ייחודיות אשר מפרטות את המטרז המותר, מפלסים, גבהים וכו…
שלב הבנת הצרכים של המשפחה הוא קריטי וחייב להיות מסונכרן עם היכולת הכלכלית להוציא את הפרויקט אל הפועל. אין הגיון שהאדריכל יתכנן פרויקט גרנדיוזי, אם למשפחה אין יכולות מימון נדרשות. האדריכל חייב לתכנן תלוי תקציב. פעמים רבות פרויקטים לא יוצאים אל הפועל מכיוון שהחלום לא פוגש את הכיס.
לאחר שהתגבשה פרוגרמה של גודל הפרויקט, האדריכל המתכנן מכין סקיצות ראשוניות לבדוק התאמה. חשוב שהמשפחה תבין את אופי וסגנון הבית שמתכננים עבורה.
האם מדובר בסגנון כפרי, סגנון מודרני, סגנון מינימליסטי, עד כמה הושם דגש על בנייה ירוקה בהליך התכנון.

חשוב מכל לחבר את התכנון למימד התקציב בשלב מוקדם ככל שניתן. באוסטק שמיר אנו מבצעים הערכה תקציבית בשלבים מוקדמים של התכנון, על מנת לוודא התאמה תקציבית בדיוק מקסימלי ככל שניתן וכך למנוע הפתעות..
כאשר האדריכל המתכנן מגיע לתוצר תכנוני שמקובל על המשפחה אזיי ניגשים לשלב הוצאת היתר בניה. שלב זה הינו בירוקרטי בעיקרו, בו האדריכל פועל מול הרשויות כמו המנהל, וועדות הבנייה, על מנת להוציא היתר בנייה. שלב זה יכול לקחת בין חודשים בודדים למספר שנים, תלוי במורכבותו של הפרויקט.
לאחר קבלת היתר הבנייה, האדריכל המתכנן בתים, ניגש להכנת תוכניות עבודה לביצוע, לרוב בקנה מידה 1:50.
תוכניות הביצוע יעברו לקבלן המבצע, לצורך בניית הבית ומימוש החלום.

באוסטק שמיר אנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם מעל 300 אדריכלים ממיטב האדריכלים בישראל.
האדריכלים של אוסטק שמיר מגוונים ביכולות ובסגנונות התכנון ומומחים בכל הקשור לבניה ירוקה.