אילו חלונות לבחור כדי לשפר את הבידוד התרמי בבית?

מאת: האדריכל אלכס גלעד, חלונות מרווין

בידוד תרמי הינו עמוד תווך בתחום בניה ירוקה, ויש לו יתרונות אינספור. מי שבוחר להשתמש בו, יודע שמדובר בצעד מכריע שישפיע על חיי דיירי הבית, ושמדובר בתחום ש"פולש" על כל אזורי הבית, אין טעם להשקיע בבידוד תרמי במקום אחד, ובמקום אחר לא.

יתרונותיו של הבידוד התרמי ודאי ידועים לכם, וביניהם השפעה ישירה על חסכון בחשמל והוצאות האנרגיה בבית; קיצור הזמן הנדרש לחימום או קירור של הבית; הקטנת הסבירות להיווצרות עובש; למאמר המלא בנושא לחצו כאן >

במידה והשקעתם בקירות מבודדים בשלב הבינוי, רכישת חלונות מבודדים היא השלב הבא ההכרחי והמומלץ עבורכם. כל חיסכון באנרגיה שנשיג דרך הקירות והרצפה עלול להתנדף החוצה דרך החלונות אם אלו לא יהיו מבודדים כראוי. חלונות הבית מהווים בין 60%- 30% ממעטפתו. על כן, בחירת חלונות נכונה היא מכרעת עבור בידוד הבית.

*אם עוד לא קראתם את המאמר שלנו "חלונות לבית: כל מה שצריך לדעת לפני הבחירה", מומלץ לקרוא אותו ולהרחיב את הידע אודות בחירת החלון הנכון עבורכם.

שלב א' – סוגי חלונות שאינם מבודדים:

  • חלונות אלומיניום ישראליים: חלונות שאינם מבודדים. האלומיניום הינו מתכת אשר אחת מתכונותיה היא הולכה מצוינת של חום או קור. לכן, במילים פשוטות, אם קר בחוץ – קר בפנים, ואם חם- חם מאד. אין טעם להשקיע בזכוכיות, בעקבות ההולכה של הפרופיל עצמו.
  • חלונות בלגיים מברזל: גם כאן, פרופילים עשויים מתכת שמעבירה חום וקור. לעומת חלונות האלומיניום הישראליים, כאן לא ניתן להתקין זכוכיות מבודדות בגלל עוביו הדק של הפרופיל. כמו כן, מדובר בסדרת חלונות שאינה עומדת בשום תקן ואינה כפופה לשום פיקוח או נהלי ייצור מסודרים.

שלב ב' – סוגי חלונות מבודדים:

  • חלונות המשלבים עץ בתוך הבית ואלומיניום כלפי חוץ. העץ מהווה את החומר המבודד והוא מוגן מצד שני על ידי האלומיניום כלפי חוץ.
  • חלונות מהדור החדש המשלבים עץ בתוך הבית וחומרים מורכבים כגון פיברגלס כלפי חוץ. אופציה מומלצת גם בשל העלויות הנמוכות יחסית לאופציה הקודמת. לדוגמא: סדרת אינטגריטי של "מרווין".
  • חלונות העשויים 100% מחומר מורכב כגון פיברגלס. יתרונותיו של חלון מסוג זה פורטו לעיל.
  • חלונות פלסטיק (UPVC) מיובאים. הפלסטיק מטבעו הוא מבודד מאוד אך מחקרים מראים כי הוא אינו מתאים לשימוש ברמת הקרינה של השמש בישראל. לכן, לא מומלץ לשימוש.

שלב ג' – בחירת הזכוכיות:

הזכוכית האידאלית תהיה זיגוג כפול הכולל 2 לוחות זכוכית, עם 2 אלמנטים חשובים:

  • מילוי של גז ארגון בין הזכוכיות.
  • ציפוי פנימי המכונה Low E, שמסנן את קרני השמש מכל הסוגים.

*חשוב לדאוג ששני האלמנטים האלו יהיו חלק מהזכוכית ולא רק אחד מהם.

תוכלו להתרשם מאופן הפעולה של הזכוכית האיכותית בסרטון הבא, בו ניתן לראות הדגמה של איכות רמת הבידוד התרמי המומלצת (זיגוג כפול הכולל גז ארגון בין הזכוכיות, ומבודד פי 5 מחלון אלומיניום ישראלי). שימוש בזכוכית זו חוסך עשרות אחוזים בחשבון החשמל.

לחצו לצפייה ביוטיוב >

לסיכום: אם אתם מעוניינים לקבל את המוצר המבודד ביותר מחד, ומצד שני לעמוד בתקציב סביר, תוכלו לבחור באחד מסעיפי 1-3 שפורטו בשלב ב'.

אוסטק שמיר מתמחה בשיטות בנייה חדשניות, המבוססות על עקרונות בידוד תרמי איכותי, ועובדת בשיתוף פעולה מלא עם חברת מרווין המספקת חלונות איכותיים ומבודדים.