בית החודש

הבית שנמצא בראשל"צ הינו פרי מיזם משותף בין חברת "אוסטק שמיר" ו -studio arcasa של זוג האדריכלים שרון ועמרי דודש, תוכנן ונבנה עבור זוג + 2 העוסקים במקצועות חופשיים ועובדים מחוץ לבית.

במקור הבית בן כ -40 שנה היה מבנה חד-קומתי, דו-משפחתי, בן 70 מ"ר עם אוסף של גגות רעפים משופעים. הבית כלל 2 חדרי שינה חדר רחצה מטבח וחלל לסלון ופינת אוכל, וחצר מוריקה וקסומה עם פינות חמד שיצרו עצי פרי ונוי בוגרים.

בני הזוג ראו את החצר, הבית והאווירה שהמקום השרה, ומיד התאהבו בו מתוך הבנה שהם יצטרכו לבצע הרחבה והתאמות על מנת להתאים את הבית לצרכי המשפחה. הם ביצעו שיפוץ מינורי ביותר כדי להתאים את הבית למגורים ונכנסו לאט, לאט לתהליך התכנון של הבית החדש.

כיום, לאחר ההרחבה והשיפוץ הבית מתפרס על פני 150 מ"ר ומכיל זוג חדרי ילדים, חדר רחצה ילדים מרווח, חדר שרות, ממ"ד המהווה חדר עבודה, יחידת הורים מאובזרת מרווחת עם כל הפונקציות המפנקות שנלוות אליה, חלל אירוח מרווח ופתוח הכולל מטבח עם אי, פינת אוכל וסלון שנפרסים לאורך מרפסת גדולה עם דק ופרגולה שמכניסה וחושפת את החצר המרהיבה והמטופחת לתוך חלל הבית במלוא עוצמתה. התוספת שנבנתה היא חד-קומתית כשהגג הישן פורק ונבנה גג רעפים חדש המשלב אזור של גג שטוח. כל התשתיות של מערכות הבית חשמל אינסטלציה תוכננו ובוצעו מחדש, מאחר ותשתיות הבית היו ישנות והיה צורך להתאימן לצרכים הטכנולוגיים בני ימיינו.

כאשר לקוחות פונים אלינו בבקשה שנתכנן עבורם בית, אנחנו מרגישים כבוד רב, מחויבות ואחריות גדולים מאד. לפני שאנחנו ניגשים לעשייה במובן התכנוני והרעיוני של הבית, אנחנו ראשית, מקפידים לחפש, להבין ולהכיר דרך המפגש הפיזי עם הלקוחות, את המשפחה, את הייחודיות שלה, את העומק שלה, את אורח החיים שלה, את השקפת העולם שלה ואת הצרכים המיוחדים והספציפיים המייחדים אותה מכל משפחה אחרת. כל אלה הופכים אותם לתא המשפחתי המיוחד הזה, מתוך הבנה והפנמה, שהמקום שנתכנן עבורם יהווה, משכן לרוח לנשמה ולמהות של המשפחה, שמהדהדת מחדש בכל רגע ורגע נתון במהלך חייהם שם.יחד עם הפנמה של איכויות אלה, חשוב לנו מאד ללמוד ולהבין את הייחודיות של המקום עצמו, שיש לו חיים משלו אמירה משלו איכויות ומהות ייחודיים, לו.

הכרות זו חשובה לנו מאד לחיבור של המשפחה למקום הספציפי דרך המבנה שיתוכנן, ויהווה חיבור טבעי ועוצמתי, ויצור תחושת שייכות עמוקה למקום, במקרה זה מדובר גם על המגרש וגם על הבית הקיים. תכנון בית שעונה על הצרכים הפונקציונאליים של המשפחה ומשקף ונותן מענה לאורח וקצב החיים שלה, הנטייה הסגנונית שלה, והאביזרים האישיים שמלווים אותה ואמורים להשתלב בקונטקסט הנכון בבית החדש, או המשופץ. וכמובן- התקציב לפרויקט, שכל חריגה ממנו מהוה פגיעה ישירה באיכות וברמת החיים של המשפחה.

מרגע שהחלו עבודות ההריסה והבניה משך הפרויקט היה כ – 6 חודשים.

הפרויקט היה פרויקט נרחב מאד שכלל עבודות הריסה פירוק ופינוי, של קירות פנים ותשתיות מיושנות קיימות, פירוק הגג הישן, בנית תוספת חדשה עם חלוקות פנימיות, שינוי ובנית מערך הכניסה, גג חדש, תשתיות חדשות, חשמל, אינסטלציה מיזוג, תקשורת ומדיה, מרפסת בת 20מ"ר עם דק ופרגולה, התאמת החצר הקיימת למפלסים המתאימים לחיבור חוץ – פנים של הבית.

החזיתות תוכננו ונבנו מחדש על מנת להתאים ולשלב בין ישן לחדש.

בפנים הבית שמרנו על המתאר של חדרי הילדים שהורחבו מעט ושופצו כולל חדר האמבטיה. גם החלונות בחדרים אלה נשמרו, החדרים נצבעו מחדש, אובזרו בדלתות חדשות וכמובן כל מערך התשתיות חודש, כולל ריצוף חדש.

כל חלל האירוח, סלון-מטבח-פינת אוכל, סוויטת ההורים והממ"ד- אלו הם התוספות החדשות- תוכננו נבנו ועוצבו מחדש, כשכל המערכות והאבזרים שלהם נבחרו ונקנו. הצורך של שמירה על מבנה החלק הקיים הקדמי של הבית קבע במידה רבה את החזית הקדמית של הבית. שאר החזיתות תוכננו ושולבו בתכנון ובניה על מנת להתאים ולשלב בין ישן לחדש.

העבודה עם הלקוחות נעשתה בשיתוף פעולה מלא תוך הקפדה לרתום ולחבר את הכלים והידע המקצועיים שלנו עם החזון, החלום, הרצונות, הצרכים, הטעם וההעדפות האישיות של הלקוחות לכל אורך הפרויקט, כך שהקשר ביו הלקוחות לתוצר החדש התחיל כבר בשלב העיבור, לכל אורך ההיריון והלידה של הפרויקט. כל פרויקט שלנו הוא ייחודי לחיבור עם הלקוחות הספציפיים ומוליד תוצאה מיוחדת וייחודית משלו, וכך היה גם בפרויקט הזה, שהוא פרי של חיבור מיוחד ללקוחות ועבודה ויצירה משותפת איתם לתוצר שהוא הבית שלהם. לא לשכוח את חשיבות הדינאמיקה והעבודה המשותפת עם הלקוחות לכל אורך הפרויקט

מתוך הקשבה הערכה כבוד ופתיחות הדדיים שמביא כל פרויקט לשיאים שהוא יכול ואמור להגיע אליהם.

הטיפ שלנו: כשמגיעים לעבודת שיפוץ נתקלים הרבה פעמים באילוצים פיסיים ש"מתנגשים" ברצונות ובתכנונים מקדימים שעשינו. ההמלצה שלנו היא לקרוא את האילוצים האלה כמקום לאתגר, לרגע של עצירה חשובה בתהליך המחשבתי והפיסי, רגע שמאפשר הרהור נוסף, רגע המאפשר שקט ומקום שמאפשר לפרויקט לצמוח לאפשרויות שהן ייחודיות אך ורק לו. מתוך רגע כזה, אפשר תמיד להצמיח את הפרויקט למלוא הפוטנציאל הפיסי, הפונקציונאלי והאסתטי שאליו הוא יכול להגיע, ולא היה מגיע אם לא היינו נתקלים בקושי הזה מלכתחילה.