בניה ירוקה: יותר בשבילכם, יותר בשביל הסביבה

בניה ירוקה (Green Building) הינה צורת בנייה חסכונית ומודרנית, אשר מועילה הן לסביבה והן לדיירי הבית. היא חוסכת משאבים חשובים כמו אנרגיה ומים, מאפשרת בידוד תרמי ואקוסטי, ומוכיחה את עצמה בכל פרויקט מחדש כמועילה לכולם.כל מה שקשור לשימור משאבים טבעיים, מזעור פגיעה באיכות הסביבה ככל הניתן, הגדלת היעילות האנרגטית של הבתים, ובין היתר שיפור באיכות האוויר בתוך הבתים ומחוצה להם – זו היא! במילים אחרות, מדובר ב-Win-Win Situtation.במאמר הנוכחי נציג את היתרונות המשמעותיים של בנייה ירוקה, הן עבור בוני הבית והן עבור הסביבה. החיסכון הגדול שלה אינו מתבטא רק במשאבי טבע חשובים, אלא גם בזמן וכסף שנחסכים לטווח הארוך לדיירי הבית, מה שהופך אותה לבניה אידיאלית.

יותר בשבילכם, בוני הבית

הדיירים מרוויחים איכות בנייה גבוהה, ניצול משאבי טבע בצורה מקסימלית – כגון מקורות שמש, רוח ומים, שיטות בנייה מתקדמות ביותר ואף חיסכון כלכלי לטווח הארוך.

תנאי מחיה משודרגים:

 • נוחות טרמית ואקלימית בכל עונות השנה: שימוש בעקרון בידוד תרמי (Thermal Insulation‏‏‏‏) במסגרת הבנייה הירוקה, מאפשר מזעור מעברי חום או קור בין שני חללים בעלי טמפרטורות שונות (כמו תוך וחוץ הבית). לכן, מערכת המיזוג מתפקדת ביעילות מקסימלית ובמינימום אנרגיה.
 • הבית שומר על קרירות נעימה בקיץ, ובעונת החורף כמעט ואין צורך לחמם את הבית כלל.
 • תכנון טופוגרפי נכון וניצול של תאורה טבעית ואוורור טבעי, הוא אחד העקרונות העיקריים של בית שנבנה בבנייה ירוקה. בבית מסוג זה הדיירים בריאים יותר, פעילים יותר וחיים חיים נינוחים יותר.

חיסכון כלכלי

חשבונות חשמל מופחתים באופן משמעותי: בידוד טרמי משופר, מביא לחסכון של כ-30% בסכומי חשבונות החשמל. ערך המכירה העתידי של בית, אשר נבנה על פי עקרונות הבניה הירוקה – גדול יותר מבית רגיל. לקוחות אשר רוכשים בית, יעדיפו לקנות בית מבודד טרמית עם חשבונות חשמל מופחתים.

לסיכום, ישנם שני סוגים עיקריים של בעלי בתים המעוניינים לבנות על פי עקרונות בניה ירוקה:

 • האידאולוג; זהו אדם שמודע לסביבה ברמה גבוהה, ומוכן להשקיע מכספו למען עקרונות סביבתיים ולמען הדורות הבאים. שיקול התקציב אינו השיקול המוביל.
 • הכלכלי; זהו אדם בעל מודעות כלכלית מפותחת, ומוכן להשקיע מכספו עבור עקרונות הבנייה הירוקה, מתוך ידיעה כי לטווח הרחוק זהו מהלך כלכלי ומשתלם.

והשילוב המנצח: אדם שרוצה בית עם בידוד טרמי מעולה, מאוורר ומואר באור שמש טבעי המניב אף חסכון כלכלי.הידיעה המתמדת, שכאדם פעלת למען הסביבה, בהשקעה כספית נמוכה יחסית (תוספת ההשקעה הכספית בבית ירוק הוא בסדר גודל של כ-3% מסך עלויות הבנייה), הופכת אותך לאדם ערכי יותר ובריא יותר.

יותר בשביל איכות הסביבה

ניצחון של הסביבה, הוא בעיקרו ניצחון שבו הסביבה פחות מושפעת ופחות ניזוקה בטווח הקצר והארוך, כתוצאה מתהליך הבנייה עצמו וכתוצאה מקיצור תהליך הבנייה באתר.בנייה "יבשה", היא בנייה בה אלמנטים קונסטרוקטיביים מגיעים חתוכים למידה אל אתר הבנייה, וכך נוצרת מעט מאוד פסולת בנייה. הפחת באתר הוא מצומצם ביותר. באתר בנייה של "אוסטק שמיר", מוצאים בסיום הבנייה 2-3 מכולות אשפה, לעומת כמות של למעלה מ-15 מכולות באתר בנייה קונבנציונלי.

 • בית ירוק צורך פחות אנרגיה, ובכך תורם באופן ישיר להפחתה של ההתחממות הגלובלית.
 • בבית עם בידוד טרמי איכותי, נדרשת פעולה מינימלית של חימום בחורף או קירור בקיץ. השגת נוחות אקלימית, בכל ימות השנה היא פעולה פשוטה ומידית.
 • חומרי הבנייה, מקורם בחומרים ממוחזרים. בבתים אשר נבנים מפרופילי פלדה, רובם של הפרופילים מגיעים ממחזור של רכבים ישנים. כ 75% מהפלדה בתעשיית הבנייה, מקורם ממחזור.
 • שילוב של מערכות טכנולוגיות משלימות ונקיות, בתחום של יצירת חשמל מאנרגיית השמש, בעזרת תאים פוטו-וולטאים ושימוש חוזר במים אפורים, לצורך השקיית הגינות, מגבירה את היעילות האנרגטית של הבית ומפחיתה את ההשפעה של הבית על הסביבה.
  • מים אפורים, הם המים הנאספים מכיורים, מקלחות ואמבטיות (בניגוד למים שחורים שהם המים שנאספים מאסלות).
  • המים האפורים נאספים במערכת איסוף חיצונית נפרדת. המים מטופלים על ידי סינון ומושבים בצורה של מי השקיה עבור הגינה.

לסיכום, במהלך השנים האחרונות –

הגישה המודרנית והמתקדמת המתבצעת בעזרת אדריכלות ירוקה מביאה תועלת רבה לכל מי שמעורב בתהליך הבנייה, קבלנים ודיירים, רשויות וגם עבור הטבע בכבוד ובעצמו.גם הדיירים בבית מרוויחים במובנים רבים, וגם הסביבה מנצחת, לכן היא הפכה לכה פופולרית בשנים האחרונות. זו שיטה שמלווה אותנו החל משלבי התכנון והתפעול ההתחלתיים ועד לרגע כניסתנו לבית, ואף בזמן שאנו מתגוררים במבנה עצמו.