בנייה ירוקה בישראל

בניה ירוקה היא שיטת בנייה שדוגלת בהימנעות (ככל הניתן) מפגיעה באיכות הסביבה ודוגלת בשימוש במשאבים טבעיים מתכלים וממוחזרים, ובחסכון מקסימלי באנרגיה. מטרותיה בין היתר, הן: ליצור סביבת מחייה/ עבודה נוחה, בריאה ונעימה ולחסוך באנרגיה, מים וחומרי גלם.

כצפוי, מדובר במגמה ירוקה שעולה ותופסת תאוצה בשנים האחרונות, אך דווקא בישראל, מתקדמת בצעדים איטיים אחרי המגמות העולמיות. בישראל מקודם תקן מספר 5281, לבניה בת קומה לצמצום השפעת בניינים על הסביבה. ניתן להחיל התקן על בניינים חדשים והן על בניינים קיימים אשר עוברים שיפוץ. בניינים שיעמדו בדרישות התקן יוגדרו כמבנים בני- קיימא או בניינים ירוקים.

תהליך הענקת התקן מתבצע בשני שלבים:

  1. השלב הראשון מתבצע בשלב התכנון ואישור התכניות על ידי הרשויות. התכנון מקבל דירוג על פי טבלה.
  2. השלב השני מתבצע על ידי הערכה של הבניין הגמור שבודק שאכן הביצוע תואם את התכנון. תוצאות הבדיקה של השלב השני מהוות את הדירוג הסופי של הבניין. דירוג מינימלי הוא של 55 נקודות, ודירוג מקסימאלי הוא יותר מ-90 נקודות. את הדירוג מבצעת מעבדה שקיבלה הסמכה לצורך כך.

נכון לסוף שנת 2016, הוסמכו 329 בניינים שעמדו בתקן והיו עוד 650 מבנים בתהליכי בדיקה. כ-50 מבנים נבנו על פי תקנים זרים כמו Leed ,Breeam ועוד. מרבית המבנים הירוקים שנבנו בארץ הם מבני מגורים בבנייה רוויה. מיעוטם מבני משרדים, מבני ציבור וחינוך. המשרד אשר מוביל את התקן בארץ הוא המשרד להגנת הסביבה בשיתוף מכון התקנים והוא הגוף שמאשר לסמן מבנה בתקן ישראלי 5281.

המצב בישראל נכון להיום הוא שעדיין קיימים מכשולים רבים בהפיכת התקן לנפוץ בקרב יזמים ומתכננים. קיים חוסר שיתוף פעולה בין משרדי הממשלה השונים ובעיקר משרדי השיכון והבינוי ומשרד הפנים. עדיין אין תמריצים כלכליים ליזמים וללא תמריצים משמעותיים לא תהיה תזוזה והתקדמות בכיוון.

תמריצים שעל הפרק: הטבות במיסוי, סבסוד מערכות מים ואנרגיה, עדיפות במתן משכנתאות לדיירים שירכשו בתים בעלי תקן ירוק, מתן הלוואות על ידי, קרנות ייעודיות לבניית בניינים ירוקים. ברור שיש עוד הרבה מה לעשות ולשפר.

איכות חיים ותרומה אקולוגית:

היתרונות הבולטים בתחום איכות החיים והתרומה האקולוגית נותנים את אותותיהם ויותר ויותר אנשים בוחרים לבנות את ביתם בשיטה זאת. היתרונות הבולטים של שיטה זאת הם: בידוד תרמי ואקוסטי יותר אפקטיבי הן בקיץ והן בחורף, צמצום משמעותי בפסולת הבניין בזמן הבנייה, שיפור התאורה הטבעית, צרכי תחזוקה מינימליים לאחר גמר הבנייה ועוד.

באוסטק שמיר, אנו בונים ירוק כבר מתחילת הדרך, בשנת 1991. במהלך השנים, שיפרנו יותר ויותר את כל האיכויות הירוקות בבתים שאנו בונים. עבורנו, בניה ירוקה היא לא סלוגן, אלא דבר פרקטי שאנו מיישמים אותו בבתים שאנו בונים, הלכה למעשה.

אנו עושים זאת מתוך אידיאולוגיה ומתוך הבנה שהצרכן חכם והוא רוצה לגור בבית איכותי שבנוי בעקרונות הבניה הירוקה. בית שנותן נוחות מחייב חסכוני באנרגיה ושומר על הסביבה למען הדורות הבאים. אוסטק שמיר היא מחברות הבנייה המובילות בתחום הבניה הירוקה בישראל. השאירו פרטים בטופס יצירת קשר לשיחה עם יועץ מקצועי בתחום זה וקבלו החלטה על המשך התהליך.