בנייה ירוקה לעומת בנייה קונבנציונלית

סביר להניח שכשקראתם את הכותרת של המאמר – "בנייה ירוקה", יצאתם מנקודת הנחה שהמאמר מיועד מן הסתם לחברים בארגון "גרינפיס" או לפעילים סביבתיים מסוג אחר. אך האמת היא אחרת לגמרי. האמת היא שהמונח והמשמעות של בנייה ירוקה נוגעים לכל אחד ואחד מאיתנו. למעשה, בנייה ירוקה משפרת בעבור כולנו את הסביבה ואת תנאי המחייה שלנו כאן על כדור הארץ והיא עושה זאת בתהליך שקט ויעיל להפליא.

את אתרי הבנייה הרגילים והרועשים כולנו כבר "זכינו" להכיר. כולנו גרנו או עברנו בקרבת אתרי בנייה סטנדרטיים ומיושנים כאלו וספגנו את כל הרעש, הלכלוך וזיהום האוויר שנובעים מהם. אם תהיתם מהי בנייה ירוקה, הרי שהיא כמעט ההיפך הגמור מכל מה שהכרתם עד היום בעולם הבנייה. בנייה ירוקה מיועדת לשמירה על איכות הסביבה ולחסכון בשימוש באנרגיה ללא צורך של ממש, תוך ניצול משאבי הטבע הטבעיים כמו מים,שמש,רוח ועוד. שערו בנפשכם שבמקום כל זיהום האוויר המופק מאתרי הבנייה הרגילים, נוכל לא רק שלא לפגוע בסביבה, אלא אף לסייע לה באמצעות תהליכי בנייה ירוקה. למעשה, השימוש בטכניקת בנייה ירוקה מתחיל עוד משלב תכנון (!) הבית. בשיטת בנייה ירוקה, עוד בשלבי תכנון הבית לוקחים בחשבון את הדרכים הטובות ביותר להקמת ועיצוב הבית כך שינצלו על הצד הטוב ביותר את המשאבים הטבעיים שלטבע יש להציע לנו במקום שבמהלך המחייה בבית נאלץ להשתמש בחשמל ובאנרגיה דומה לרוב.

בשיטת בנייה ירוקה, יוקם הבית באופן כזה שבו הוא יוכל לנצל על הצד הטוב ביותר את אור השמש הטבעי. על ידי בנייה ירוקה יוקם הבית בזווית כזו שתפיק את המיטב מאור השמש כך שהוא ייקלט במיטבו בחלל הבית. כך למעשה, בנייה ירוקה מסייעת לחיסכון בשימוש באנרגיה שהייתה קרוב לוודאי נצרכת על ידי שימוש בתאורה חשמלית כזו או אחרת. כעת בזכות בנייה ירוקה, הצריכה החשמלית שלנו תפחת. אך לא מדובר רק בתאורה. על ידי שיטת בנייה ירוקה מוקמים בתים במיקומים ספציפיים כך שיהיו מאווררים באופן הטוב ביותר ולא יגררו צורך לשימוש באנרגיה מיותרת. כידוע, בכל פעם שאנו חשים בקצת חום בארצנו החמימה אנחנו נוהגים להפעיל מיזוג האוויר בבית כמעט מבלי לחשוב פעמיים. בזכות בנייה ירוקה הלוקחת בחשבון את העובדה הזו, מוקמים בתי בנייה ירוקה כך שיהיו מאווררים באופן טבעי על ידי הרוח. כמו כן, בשיטת בנייה ירוקה מוקמים הבתים מחומרים ידידותיים לסביבה הניתנים למחזור כך שהניסיון למנוע פגיעה באיכות הסביבה הוא מרבי ונוגע לכל האלמנטים של תהליך הבנייה.

מעבר לכל היתרונות שהזכרנו, חשוב לזכור שבנייה סטנדרטית ומסורבלת נמשכת זמן רב, כרוכה בהוצאות רבות ומזהמת את הסביבה. לעומת זאת בשיטת בנייה ירוקה, הבנייה איננה נמשכת זמן ארוך מן הרגיל על אף כל היתרונות הבלתי נלאים שלה שציינו זה עתה. יתרה מזאת, שיטת בנייה ירוקה מביאה עמה ערך מוסף החשוב לרבים. כפי שניתן היה להבין מן המאמר, בנייה ירוקה למעשה מאפשרת לנו חסכון בזמן המחייה בבית. על ידי בנייה ירוקה אנחנו נמנעים למעשה במידת האפשר משימוש באנרגיה ובחשמל. כך למעשה מסייעת לנו בנייה ירוקה לשמור הן על איכות הסביבה והן על חשבון הבנק שלנו. אגב, אם נדמה היה לכם שתהליכי בנייה ירוקה יעלו יותר מאשר בנייה סטנדרטית ומיושנת הרי שאין הדבר נכון על אף הקדמה הברורה שיש לשיטת בנייה ירוקה על פני השיטות האחרות.

לסיכום, שיטת בנייה ירוקה היא השיטה היחידה הדואגת לשמור על איכות הסביבה מכל משמר ולמעשה בכך שומרת בנייה ירוקה גם עליכם ועל הבריאות שלכם ושל כולנו.