סיפורו של בית: בניית בית פרטי במושב בן נון

גלריית תמונות מהפרויקט: צפו והתרשמו מהתהליך

הפעם נספר על חוויה בניית בית פרטי במושב בן נון. הסיפור מתחיל עם בני הזוג חורב, אורית וליאור. מדובר באנשים מנוסים אשר כבר בנו בעבר בית ויודעים להגדיר את החלומות והצרכים שלהם באופן ברור, וזה היה תענוג צרוף לשתף פעולה.

  • אדריכל הפרויקט: עומרי דודש – האיש שיהיה אמון על הפיכת החלום לתכנית ממשית וביחד עם אוסטק שמיר, על הפיכת התוכנית למציאות.
  • מנהל הפרויקט: גבי פז – שניהל את כל תהליך הבניה, גבי מנוסה ביותר בהובלה של פרויקטים בסדר גודל שכזה.

טופוגרפיה:

ההתמודדות הראשונה שלנו היתה עם הטופוגרפיה. המשק במושב בן נון במורדות המערביים של הרי ירושלים, הוא בעל טופוגרפיה ייחודית עם מתלול חזק מכוון דרום לכיוון צפון. התחלת הפרויקט הייתה כרוכה בביצוע קירות תמך ומסלעות, על מנת להרים את הבית לגובה הכביש ולייצר מתלול של טרסות לכוון צפון. הבית נפרס על פני כ-600 מטרים רבועים, בקומה אחת עם גג רעפים.

מבנה הבית:

הבית מאופיין בפרגולות פלדה ועץ וגג רעפים מיוחד במינו. הגג חשוף מתוך הבית, באופן שבו רואים את הקורות הגלויות ותקרת העץ הפנימית. את הגג כיסינו ברעפיי חרס שטוחים. מסוג "ויזום", של עץ ועצה. עבודות האלומיניום בוצעו על ידי אלומ זוהר מעכו.

הבית רוצף באריחי אבן גדולים ושומר על קשר ואותנטיות לסביבה הטבעית. פרגולות עם מחצלות קש, מקיימות חיבור חזק בין פנים לחוץ באופן שהנוף החיצוני חודר בטבעיות לתוך הבית. ויטרינות אלומיניום, תוצרת אלומ זוהר מעכו, הורכבו בין עמודים מחופי לבנים פנים וחוץ.

התכנון האדריכלי:

הבית חולק לשלושה אזורים מרכזיים:

  • אגף מגורים ראשי בו יש סלון מרווח, מטבח, פינת אוכל ואזור נפרד לצפייה בטלוויזיה. קמין שקוף, דו צדדי, בולט בנראות יוצאת דופן ומעניק אוירה חמימה. מאוורר תקרה ענק, משתחל מקורות העץ בשיא גובה הסלון ונותן טוויסט מעניין בעלילה.
  • אגף חדר שינה הורים, אשר בו חדר ארונות צמוד, חדר רחצה ובנוסף חדר עבודה.
  • אגף שינה ילדים ובו ארבעה חדרי שינה, כשבכל חדר יש את חדר הרחצה הצמוד שלו. כל חדר למעשה מהווה סוויטה עצמאית.

לוחות הזמנים של הפרויקט:

הוצאת היתרי בניה כשנה. במהלך תהליך הוצאת ההיתרים נערכו כל תכניות העבודה האדריכליות ותכניות הקונסטרוקציה ההנדסיות. זמן הבניה מעליה לקרקע ועד לסיום הבניה למפתח: 14 חודשים. הספקנו בזמן זה לסיים את כל מה שתוכנן, הבית היה מושלם וכלל פיתוח מלא עם מערכות בתפקוד מלא.

תהליך בניה ירוקה על פיה נבנה בית זה:

כידוע, בניה ירוקה מתחילה בתכנון טופוגרפי ומיקרו אקלימי של האתר בו נבנה הבית.

האדריכל עמרי דודש, מסטודיו ארקסה, תכנן בית עם ניצול תאורה טבעית אופטימלי וכיווני זרימת אויר מיטביים.

  • מערכת בידוד טרמי, משלבת בידוד בכל חמש חזיתות הבית. קירות המעטפת, בנויים בשיטת הקירות המרובדים, עם כיסי אויר וחומרי בידוד נפחיים, כאשר המעטפת החיצונית, בנויה לבני חרס מבלגיה, תוצרת Vandersanden.
  • הגג מבודד ביריעת אולטרא פולינום, בעלת שלוש שכבות של רדידי אלומניום ושתי שכבות של בועות אויר, כלואות ביניהן. היריעה מותקנת מתחת לרעפים מדגם "ויזום", עם רכס מאוורר.
  • על גבי התקרה האופקית מותקנים מזרוני בידוד טרמי צמרי, תוצרת אורבונד, בעובי של 10 ס"מ ובצפיפות של 24 ק"ג למ"ק. פרגולות היקפיות משפרות הצללה לכיוונים דרום ומערב.

זכינו להכיר את אורית וליאור חורב לאורך כ- 3 שנים, החל משלב ההכרות דרך תכנון, הוצאת היתרים ובניית הבית. הייתה לנו זכות גדולה לבנות להם את בית חלומותיהם במושב בן נון.

הבית מצולם באתר של אוסטק שמיר בגלריית הבתים, לחצו כאן לצפייה בגלריית התמונות המלאה של הפרויקט.

לכל חובבי בתים טוסקניים כפריים בעלי אוירה חמה, זהו בית שחובה לצפות בו.