החכמה שבקיר הכפול: בניה ירוקה ונוחות אקלימית

היתרון הגדול והמוכר של בניה ירוקה הוא בכך שהיא מתחשבת באיכות הסביבה, אך יתרון חשוב לא פחות הוא איכות החיים שהיא יוצרת. במאמר זה נרחיב על פן משמעותי בשיפור איכות החיים: בנייה אקלימית איכותית.
מאת: דרור שמיר, מנכ"ל חברת אוסטק שמיר

בארצנו החמה, נפוצה התופעה של הפעלת מזגנים ללא הפסקה ברוב השנה לקירור הבית, בנוסף לחימום במעט חודשי החורף. הצורך בהשקעת אנרגיה כה רבה נעוצה בבנייה שאינה מתחשבת בטופוגרפיה ובכיווני זרימת האוויר, ואינה בונה עם בידוד תרמי המתאים לתנאים של ארץ חמה ברוב ימות השנה. התוצאה היא הסתגרות של מרבית האנשים בחללים אטומים והשקעה רבה באנרגיה ובכסף עבור צריכת חשמל. אנחנו כאן כדי לספר לכם שאפשר גם אחרת; כל מה שצריך זה לבנות נכון וחכם. כאן בא לידי ביטוי היתרון הגדול של סוג הבנייה באוסטק שמיר – "החכמה שבקיר הכפול", הלוא היא חתכי קיר אופיינים.

קיר פנימי:

בשיטת הבנייה שלנו, קיים הקיר הפנימי שהוא הקיר הקונסטרוקטיבי. קיר זה נושא את משקל הגג, ובנוי לרוב מנציבי פלדה מלגלוונים, כשבין נציבי הפלדה מותקנים מזרנים של בידוד תרמי נפחי.

קיר חיצוני:

במרחק של כמה סנטימטרים מהקיר הפנימי, בנוי הקיר החיצוני. קיר זה יכול להיות בנוי מלבני חרס, מערכת טיח טרמי, מחיפוי לוחות פלנקים על בסיס צ'מנט או חיפוי אבן טבעית (או כל חיפוי אחר). האפשרויות אינסופיות וכמובן שניתן לשלב בין סוגי החיפויים השונים.

יתרונות שיטת "הקיר הכפול"

בקצרה:

 • שיפור באיכות חיים, נוחות אקלימית.
 • שכבת הגנה שמונעת חימום יתר.
 • החזרת חום שנוצר ע"י קרינת השמש.
 • זרימת אוויר תמידית וטבעית.
 • חסכון באנרגיה, במערכות מיזוג וחשמל.

ועם קצת יותר הרחבה….

 • בשיטה זו, נוצר שרוול או מעין מנהרת רוח, שמהווה שכבת הגנה ומונעת מהשמש לחמם את הבית.
  קירותיו החיצוניים של הבית יוצרים צל תמידי על קירות הפנים, מכל הכיוונים.
 • בו זמנית משולבים בשני הקירות חומרים חכמים שיודעים להחזיר חום שנוצר על ידי קרינת השמש, וכך מטפלים בחום שנוצר מהולכה, הסעה וקרינה.
 • כאשר מיישמים גישה זו בזמן הבנייה, וגם מתכננים נכון לפי כיווני זרימת האוויר הטבעיים במגרש, נוצר מצב של זרימת אוויר תמידית ובית מאוורר שכמעט אינו מצריך שימוש במערכות מיזוג אוויר בקיץ, או חימום בחורף.
 • החיסכון באנרגיה הוא אדיר ובעיקר איכות החיים בבית משתפרת באופן קיצוני.
 • לקוחות מספרים על ירידה בחשבונות החשמל של כ-40% לעומת בתים קונבנציונליים שבהם גרו בעבר, ועל נוחות אקלימית בכל ימות השנה.

אין חכם כבעל ניסיון: פידבקים מלקוחות

כששואלים לקוחות שגרים בבתי "אוסטק שמיר" מהם היתרונות במגורים בבית מסוג זה, התשובות מתמקדות ב-2 תחומים עיקריים:

 • התחום הראשון, היא העובדה שאין צורך בתחזוקה של הבתים. הבתים שומרים על מראה איכותי וחזק לאורך השנים.
 • התחום השני, מתמקד בתגובות שקשורות לנוחות האקלימית בבית. לקוחות מספרים על בית שנוח וכיף לגור בו בכל ימות השנה. הם מוסיפים שכמעט ואין צורך בקירור או חימום ועל ירידה של אלפי שקלים בחשבונות החשמל השנתיים. מעבר לכך, שמענו לא מעט תגובות שמדברות על אנרגיות טובות בבתים.

הניסיון של "אוסטק שמיר", בתחום הבנייה הפרטית בארץ של כמעט 30 שנים ומאות בתים, בכל האזורים הגאוגרפיים, נותן לנו עומק, ניסיון ומדד זמן, כדי לבחור את הדרך הנכונה והיעילה ביותר לבנות עם מערכות בידוד פסיביות, שמשפרות באופן דרמטי את איכות החיים בבית. לחצו לצפייה בדף פרויקטים נבחרים ובמגוון סרטונים שונים שמתעדים את חווית הבנייה בפרויקטים השונים.

מומלץ להיכנס לאתר האינטרנט שלנו, ולצפות בפרויקטים בבנייה חכמה ברחבי הארץ:

https://austec-shamir.co.il/

עמוד הפייסבוק שלנו מתעדכן באופן שבועי בידיעות בזמן אמת על הפרויקטים השונים;

https://www.facebook.com/austecshamir/