חומרי הגלם של בנייה ירוקה – מה מאפיין אותם?

אחד ממאפייניה של הבנייה הירוקה הוא השימוש בחומרי גלם מיוחדים, העוזרים לשמור על סביבה נקייה יותר ובמקביל גם עוזרים לצמצם את השימוש באנרגיה ובמשאבים הקיימים. בנייה ירוקה משלבת, במסגרתה, אלמנטים ירוקים רבים והיא אחד מפתרונות הבנייה המבוקשים ביותר, ובעיקר בשל יתרונותיה הרבים. אילו חומרי גלם לוקחים חלק בבנייה מסוג זה ומה מאפיין אותם? הנה, התשובות לפניכם.

לבנת חרס

על סוגי חומרי הגלם השונים

בנייה ירוקה נועדה להציע מרחב מתאים ונוח יותר לאדם, שחי בה, אך כל זאת מבלי לפגוע בסביבה שבה נמצא המבנה. בנייה ירוקה כוללת, במסגרתה, חומרי גלם שונים, העוזרים להגן על בריאותם של השוהים במבנה, עוזרים לצמצם את השימוש בפסולת ואת זיהום האוויר, הם מציעים בידוד תרמי טוב ואיכותי יותר וגם משפרים באופן משמעותי את הנצילות התרמית. חומרי הגלם של בנייה ירוקה עשויים, בדרך כלל, מחומרים ממוחזרים שונים, או חומרים שנוצרו במסגרת תהליכי הבנייה עצמם. מדובר בחומרים כמו עץ, אבנים טבעיות וגם חומרים מבודדים אחרים. חומרים אלה הם חומרים איכותיים ועמידים מאד, כאלה שמחזיקים מעמד לאורך זמן רב. בהיותה מתבססת על עקרונות ירוקים, בנייה ירוקה כוללת, במסגרתה, גם חומרים שייצורם איננו מצריך אנרגיה רבה וכן איננו פולט גזים רעילים בתהליכיו השונים.

פרוייקט בקדימה בשיתוף עם האדריכלית אראלה גולן

יתרונותיהם של חומרי גלם אלו:

לחומרי הגלם של בנייה ירוקה יש יתרונות רבים, ובעיקר כאלה העוזרים לה להגשים את מטרותיה השונות. חומרי גלם אלו ארוזים, בדרך כלל, באריזות הניתנות למחזור, קל מאד להשתמש בהם ותחזוקתם איננה מצריכה שימוש בחומרים רעילים. חומרי הגלם של בנייה ירוקה הם חומרים הכוללים תרכובות שונות שכמות הרעלנים בהם נמוכה במיוחד, בהשוואה לחומרי הגלם של הבנייה הרגילה, ולכן אינם מזיקים לסביבתם. אין ספק שמדובר בחומרי גלם טובים הרבה יותר, ובעיקר כאלה שאינם מזיקים.

לחצו כאן לצפייה בפרויקטים נבחרים שלנו הכוללים בנייה ירוקה בישראל.

פרויקט ברמת החייל בשיתוף עם האדריכלים שרון ועומרי דדוש