יתרונותיה של בניה קלה

כל מי ששיפץ בעבר את הבית מכיר את תחושת הדיכאון והמרמור עת הוא נאלץ לעזוב ולנטוש את ביתו על מנת לאפשר לשיפוץ להתקיים, וכל זאת על מנת שיהיה ניתן להרחיב מעט את הבית ולהוסיף מרפסת לצורך העניין.

עם כל הכבוד לדיכאון הנגרם לבעל הבית הנוטש את דירתו בעבור השיפוץ, אין הדיכאון שלו משתווה לבעיה אליה נקלעים כעת כל יתר השכנים לבניין. הרי הם אלו שייאלצו עכשיו לאורך תקופה ארוכה שמועד סיומה לא נודע, לחיות בצל השיפוץ שנעשה בדירת השכן. צפויה להם תקופה מלאה ברעש בלתי נסבל, בהמון אבק ולכלכוך ובעיקר כאמור – בהרבה דיכאון. אך גם למי ששיחק לו המזל ואין לו אף שכן בבניין שהחליט על שיפוץ הדירה, ייתכן ויהיו בעיות דומות מעין אלו.

למעשה, כל מי שזכה לגור באזור של אתר בניה, "זכה" ליהנות מהטבות דומות. שפע של רעש בלתי נגמר ממכונות ומפועלים, שפע של לכלוך ושל זיהום אוויר, שפע של פסולת בניין המתגלגלת בכל האזור וכל זאת – לאורך תקופה ארוכה כאמור שמועד סיומה, איננו נודע.

למען האמת, אין כל חובה שזה יהיה המצב. כיום תהליכי הבניה השתפרו והשתדרגו ואט אט את תהליכי הבניה הסטנדרטית והמיושנת מחליפים תהליכי בניה קלה.

מהי בניה קלה?

בניה קלה היא למעשה שיטת בניה מתועשת הנחשבת לשיטת בניה מתקדמת ובה במקום שלד בניין העשוי מבטון כבד ומבלוקים, עשוי השלד מאלומיניום או מפלדה קלה. מכאן למעשה מגיע השם "בניה קלה", שכן מדובר בבניה הרבה פחות מסורבלת מאשר זו הישנה והסטנדרטית, הנעשית תוך שימוש בחומרי בניה קלים בהרבה מאשר אלו שציינו קודם לכן כמו הבטון היצוק.

יתרונותיה של הבנייה הקלה:

יתרונותיה של בניה קלה על פני הבניה הסטנדרטית והמיושנת, הם רבים להפליא. למעשה יתרונות אלו, עליהם נפרט מיד, מותירים אותנו עם התהייה כיצד ייתכן שבעידן המודרני של ימינו לא משתמשים אך ורק בתהליכי בניה קלה במקום בזו הישנה?

  • ובכן ראשית כל, ניתן לציין את היתרון הגלובלי ביותר וזוהי כמובן השמירה על איכות הסביבה.
  • במקום אינספור טרקטורים ומכשירים פולטי זיהום אוויר אחרים, בתהליכי בניה קלה, הבניה מתבצעת באופן נקי ומדויק מבלי צורך בשימוש בכלי עבודה כבדים ודומיהם.
  • כמו כן, באתר הבנייה יהיו הרבה פחות פועלים מאשר באתר בנייה סטנדרטי, דבר שללא ספק יועיל גם כן לשמירה על האזור (כידוע ככל שישנם יותר אנשים בשטח אחד, כך סביר שהוא יזדהם או יתלכלך יותר מהר).
  • בזכות אותם הדברים – החוסר בכלי עבודה כבדים והמיעוט בפועלים, נובע גם יתרון אחר והוא השמירה על שקט יחסי בעבור כל מי שגרים באזור הבנייה.
  • כפי שציינו בתחילת המאמר, מגורים בסמוך לאתר בנייה אינם קלים, אך מי שגר בסמוך לאתר בניה קלה, לא יאלץ לסבול מלכלוך וזוהמה כמו גם מרעש בלתי נסבל.
  • עוד יתרון של תהליכי בניה קלה הוא מהירות העבודה. טכניקת בניה זו, הבניה מתבצעת בקצב מהיר ביותר בין היתר מכיוון שכפי שציינו, אין צורך בשימוש בכלי עבודה כבדים ומסורבלים וכמו כן אין צורך לפנות פסולת בניין כזו או אחרת כך שניתן להתמקד אך ורק בבניה עצמה.
  • מכיוון שתהליך הבניה הוא מהיר וקצר יחסית, גם עלות הבניה פוחתת ולמעשה על ידי בניה בטכניקת בניה קלה, ניתן להוזיל משמעותית את עלויות הקמת המבנה ולייצר בכך יתרון נוסף של טכניקה זו על פני המקבילה המיושנת שלה.

בניה קלה- אוסטק שמיר

לסיכום, כיום אין כל סיבה לחשוש מפני החדש והמוכר פחות שכן אין כל ספק שתהליכי בניה קלה יהיו קלים ופרודוקטיביים יותר מאשר אלו של הבניה המיושנת והסטנדרטית. היתרונות מדברים בעד עצמם הן בעבורכם והן בעבור הסביבה כולה.