מידע עדכני על שיטות בנייה מודרניות בישראל

מה חשוב לדעת על שיטות בנייה מתקדמות?

מהן שיטות בנייה מתקדמות וכיצד ניתן לזהות אותן? שיטות בנייה מתקדמות הינן המועדפות ביותר בעיני קבלנים והציבור הרחב. הן פופולאריות לא רק בישראל, אלא בכל העולם. שיטות בנייה מודרניות מזוהות עם בנייה ירוקה, וזו גם אחת מהסיבות מדוע הן זוכות לעדיפות ולפופולאריות רבה.

שיטות הבנייה המודרניות הינן:

בנייה מודולרית, בנייה טרומית, בנייה קלה ובנייה מתועשת.

ישנם מספר פרמטרים המקשרים בין סוגי הבנייה השונים כשהעיקריים שבהם הם:

  • בנייה איכותית המושתתת על כוח אדם מקצועי ומיומן.
  • שימוש בחומרי גלם שאינם פוגעים באיכות הסביבה.
  • צמצום דרסטי ביצירת פסולת בנייה ורעש סביבתי.
  • ראייה עתידית של המבנה. כלומר, המבנים מתוכננים במטרה לחסוך לדיירים בעתיד, בהוצאות חשמל, מים וכדומה.
  • תהליך הבנייה קצר, באופן משמעותי לעומת בנייה קונבנציונאלית. וזאת, מכיוון ששיטות הבנייה, מבוססות על מודולים שמגיעים מוכנים ממפעלים מיוחדים לייצור בנייה טרומית ומודולארית.

בנייה מתקדמת – מושגים שכדאי לדעת אותם

ישנם מספר מושגים המתקשרים לבנייה מתקדמת שיוצא לנו לשמוע אותן לעיתים קרובות: בנייה ירוקה, בנייה טרומית, בנייה מודולארית, בנייה טרומית, מבנים ניידים, בנייה מוכנה, בנייה מהירה, בנייה מתקדמת ובנייה מתועשת. אלה מושגים שחוזרים ועולים בכל שיחה על בנייה מתקדמת ומודרנית. למעשה, לא ניתן להפריד בין בנייה ירוקה לשיטות בנייה כמו בנייה מתועשת, בנייה טרומית ובנייה קלה, כי אלה שיטות בנייה אשר מייצגות את העקרונות של בנייה ירוקה יותר באופן חד משמעי. בנייה ירוקה היא שם כולל לשיטות בנייה מודרניות, שעיקר מטרתן, היא להקים מבנים איכותיים, עם מינימום של פגיעה באיכות הסביבה. בנייה מתקדמת הינה בנייה אשר מבוססת על חלקי מבנה מוכנים המגיעים היישר מהמפעל לייצור מודולים. הכנת המודולים במפעלים, היא חלק מתהליך אשר תכליתו, הקטנה חדשה בייצור של פסולת בנייה באתר הבנייה. ייצור המודולים במפעל, חוסך בהעסקה של עשרות פועלים, שבמשך חודשים ארוכים, מבצעים פעולות בנייה שונות.

מהם היתרונות של שיטות בנייה מתקדמות?

ישנם יתרונות ברורים לייצור מודולים מוכנים לבנייה. היתרון הראשון, הוא בבחירת חומרי הגלם המשמשים להכנת המודולים. בהכנת המודולים, משתתפים חומרי הגלם האיכותיים ביותר, שנבחרו במיוחד ע"י מהנדסי המבנה, ועומדים בתקנות המחמירות של בנייה ירוקה. היתרון הנוסף, הוא הדיוק של בנייה מתקדמת המבוססת על מודולים שהוכנו בתנאים משודרגים לעומת הכנת קירות מלבנים באתר הבנייה, כפי שמתרחש בתהליך של בנייה קונבנציונאלית.

יתרון שלישי, הוא החיסכון בגיוס של כוח אדם, לא מקצועי ולא מיומן לעבודות הבנייה באתר הבנייה. לאתר שבו מתבצעת בנייה מתקדמת, יגיעו לאתר הבנייה, רק פועלים שעברו התמחות, ויש להם ניסיון רב, בעבודה שהם אמורים לבצע. אמנם, פועלים העוסקים בבנייה מתקדמת, עלותם גבוהה, אך איכות וטיב העבודה שלהם, גבוהות בהתאם למחיר של שכר העבודה שלהם.

לא צריך להיבהל ממושגים כמו בנייה טרומית

עד לפני מספר שנים, המונח "בנייה טרומית" היה מעורר חשש ודאגה באוזני רבים. לאחר שהמשמעות של המונח הוסברה לספקנים, התברר לכולם, שבנייה טרומית מודרנית, הינה בנייה איכותית, מהירה וחסכונית ביותר. בנייה טרומית מבוססת על מודולים מוכנים שמגיעים ממפעל לייצור מודולים. המודולים, אשר מיוצרים באמצעות חומרי גלם איכותיים ביותר, יוצאים משערי המפעל, רק לאחר שעברו מספר בדיקות בקרה, ונמצאו תקינים לגמרי להתקנה במבנה. לא רק, שהמודולים מיוצרים מחומרי גלם איכותיים, מי שאחראי על הייצור שלהם, הינם פועלים מיומנים ומקצועיים. כשהמודולים מגיעים לאתר הבנייה, הדיוק שלהם מתברר מהרגע הראשון, כשהם מתאימים באופן מושלם, לחלקים שכבר נמצאים במבנה.

בנייה מודרנית – כפר טרומן