ראיון עם האדריכלית יעל עודד – סגנון, תשוקה ויצירה

גלריית תמונות: צפו והתרשמו מהתהליך

במסגרת חודש אדריכלים, יצאנו למספר ראיונות עם האדריכלים האהובים והמוכשרים שלנו.

הפעם אנחנו שמחים לתת את הבמה ליעל עודד המוכשרת.

באיזה גיל ידעת כי הייעוד שלך הוא להיות אדריכלית?

כשהייתי בת 9, הוריי בנו את ביתנו והייתי מעורבת בבחירת כל החומרים, עד כדי כך שמהמפעל של גלוסקא הביאו לי דוגמאות של אריחי-בטון כתומים, שאגיד אם זה הצבע שהתכוונתי אליו.

מאז ומתמיד, היה ברור בקרב המשפחה והחברים שכל מי שמשפץ דירה או חדר, צובע או קונה רהיט, או מרפד ספה – מתייעץ איתי בנושא. תמיד הייתה לי משיכה ותעוזה בעיסוק בצבע, ובהתייחסות מקורית לתכנון וניצול חלל.

אדריכלות היא מקצוע או תשוקה עבורך?

אדריכלות היא מקצוע לכל דבר, אבל למרבה המזל יש בה רגעים רבים של תשוקה. כשאני עומדת לפני התחלת פרויקט חדש, לפעמים ממש מדגדג לי באצבעות להתחיל לשחק עם החללים, לבדוק אפשרויות, לראות איך הכל מסתדר לי. התשוקה איננה רק לצד האסתטי, אלא חלק חזק ממנה הוא לצד האנליטי, כמו פאזל מורכב, או סודוקו משולב בתשבץ הגיון.

מהו הסגנון האדריכלי האהוב עלייך?

כמעט בכל סגנון יש דברים שאני אוהבת. המשיכה העיקרית שלי היא לסגנון אתני, ים תיכוני, צבעוני וחם אבל בקווים נקיים וחומרים טבעיים. יש גם השפעה חזקה של סגנון סנטה פה, מקסיקו, מרוקו, ואפריקה בכלל.

שלושה טיפים לבונה הטירון:

  • חשוב מאד לבחור את האדריכל שיש לכם שפה משותפת איתו, שהוא באמת מעוניין ללמוד ולהבין מי אתם ויוכל בקלות להיכנס לראש שלכם ולתכנן את הבית שלכם ולא את הבית שלו…
  • בארץ, יש נורמה בקרב בעלי מקצוע להגיש הצעת מחיר נמוכה כדי לקבל את העבודה, ואז במהלך הבנייה מנצלים את זה שהלקוח שבוי בידיהם כדי להעלות את המחיר לפעמים אפילו ב-50%. לכן אני מאד ממליצה ללכת מראש עם בעלי מקצוע שאינם כ"כ זולים, אבל אתם יכולים להיות שקטים ולדעת בדיוק איך יסתיים הסיפור. אוסטק שמיר היא דוגמא מצוינת לכך 🙂 הכל שקוף ועל השולחן מההתחלה, השקט הנפשי הזה לא יסולא בפז.
  • בעיניי הכי נכון להתחיל את הבניה רק כשהכול סגור ותפור. כשכל החומרים נבחרו והוזמנו, כל התכניות גמורות וכל הפרטים ברורים לכם, לאדריכל ולבעלי המקצוע. אני לא בעד שינויים במהלך הבנייה. זה פתח לטעויות ואי התאמות. תכנון נכון לוקח בחשבון את כל הפרטים וכל הרבדים מראש.

איך את רואה את שיתוף הפעולה עם אוסטק שמיר בשנים הקרובות?

אני מצפה לבצע ביחד איתם פרויקטים מעניינים ומאתגרים. עבורי זה תמיד תענוג לעבוד עם אוסטק שמיר. אני יודעת שאני יכולה להיות שקטה לגמרי, הבנייה מדויקת, התייחסות מעמיקה לתכניות, בדיקה הנדסית, ביקורת איכות לכל אורך הדרך ובעיקר אוזן קשבת, אנשים נעימים שעושים את העבודה ברוח טובה ובחיוך.

היכן תהיי בעוד עשר שנים מבחינת התפתחות אישית?

אני מקווה שהכול יישאר כמו עכשיו. שאוכל לעסוק בדברים שמעניינים אותי – עיצוב, יצירה, ייעוץ באמצעות תקשור והילינג.