תפקידם של אדריכלי בתים בתהליך בניה ירוקה

Play
papers

השאר פרטים ואחד מנציגנו יחזור אליך בהקדם

>

  ruler

  בניה ירוקה היא גישה כוללת לתכנון, בניה ותפעול של בתים. יתרונותיה של השיטה הם יצירת סביבת מגורים נוחה ומשופרת, בריאה ונעימה ככל שניתן תוך כדי הימנעות מפגיעה באיכות הסביבה ושימוש במשאבי טבע מתכלים, כתוצאה מזה גם הקטנה משמעותית של צריכת משאבים יקרים ואף חסכון כלכלי לטווח ארוך.

  במאמר זה, נסקור את אבני היסוד של בניה ירוקה, ומה כולל תהליך תכנון נכון ומקיף של פרויקט בבנייה מסוג זה.

  נגדיר תחילה את אבני היסוד של בניה ירוקה:

   • הקטנת פגיעה בסביבה.
   • הגדלת היעילות האנרגטית של הבית.
   • שיפור איכות האוויר בבית.
   • שיפור תאורה טבעית בבית.
   • שימור משאבים טבעיים.

  אדריכל בנייה ירוקה הוא בעל תפקיד מפתח ביישום יסודות אלו. תפקיד האדריכל מתחיל בשלב של העמדת הבית על המגרש וניצול טופוגרפיה טבעית של המגרש, על מנת לנצל כיווני זרימת אויר ותאורה טבעית. לכל מגרש יש את המיקרו אקלים שלו. אדריכל טוב, יודע לעשות שימוש מיטבי במיקרו אקלים, כדי לקבל בריזות של אויר ומקסום תאורה טבעית.

  מהו תכנון נכון עבור אדריכלות ירוקה מיטבית?

  השלב הבא הוא תכנון נכון, בראייה ירוקה של הבית. תכנון צורת הבית, פתחים, חתכי קירות וגגות ותכנית פיתוח הנוף. בשלב זה, קבלן בעל תובנות ויכולות של בניה ירוקה בא לידי ביטוי וכאן בעצם האינפוט הגדול של הקבלן. קבלן בעל ידע, יכול להציע חתך קיר וחתכי גגות בעלי פוטנציאל גדול של בידוד טרמי ואקוסטי.

  קבלן "ירוק" וחישוב עלות תחזוקת הבית לטווח הארוך

  קבלן ירוק יכול לשלב מערכות מחזור, כמו שימוש חוזר במים אפורים לצורך השקיית גינה. כמו כן, הוא יכול להשתמש בחומרי בנייה ידידותיים לסביבה, חומרים ממוחזרים ובעלי פוטנציאל מחזורי גדול, חומרים שאינם גורמים לפליטת גזים, חומרי בניה בעלי קיום ארוך שעלות אחזקתם בהחלט מינימלית ובעלי ערך שימושי רב.

  אספקט חשוב שבאחריות הקבלן היא חשיבה כיצד לייצר מינימום פסולת בנייה. הבנייה הירוקה מחייבת שיתוף פעולה הדוק, בין כל הגורמים העוסקים בתהליך, החל בתכנון על ידי האדריכל וצוות היועצים דרך היזמים וכמובן הקבלנים.

  אדריכל מנוסה יודע להציג בפני היזם את מה שקרוי "Life Cycle Cost", עלות הבית לכל מחזור חייו. האדריכל יוכל להדגיש ולהסביר כיצד הבניה הירוקה תייעל ותוזיל עלויות האחזקה לאורך תקופת חייו של הבית.

  מבני בניה ירוקה שקיימים בישראל, נכון לסוף שנת 2016:

  • 329 מבנים העומדים בתקן הבניה הירוקה הישראלי, ת"י 5281.
  • כ-650 מבנים נמצאים בתהליכי בדיקה.
  • ישנם כ-50 מבנים שנבנו על פי תקנים זרים (כגון Leed ,Bream).
  • מרבית המבנים הירוקים הם מבני מגורים בבניה רוויה ומיעוטם מבני משרדים, מבני ציבור וחינוך ועוד.

  עמידה בתקן לבניה ירוקה

  מבנים ירוקים אשר אושרו במנהלת התו הירוק לסימון, רשאים לסמן את הבניין בשלט ייחודי המעיד על עמידה בתקן לבניה ירוקה.

  ואיך אוסטק שמיר נכנסת לתהליך המופלא הזה?

  באינטגרציה בין האדריכל לקבלן, באה לידי ביטוי היכולת והניסיון של אוסטק שמיר בכל הקשור לבניה ירוקה.

  לחברת "אוסטק שמיר" ישנן 30 שנים של ניסיון בבניית בתים "ירוקים", תוך לימוד מעמיק ושיפור מתמשך – ולכן אנחנו יודעים לבנות היום בתים מבודדים, בעלי נוחות אקלימית בכל ימות השנה. אנחנו יודעים לבנות בתים שערך המכירה שלהם, resale value, הוא גבוה יותר, מאחר והם נשמרים היטב ונראים כמו חדשים גם אחרי עשרות שנים.

  אנחנו יודעים לעבוד בשיתוף פעולה עם אדריכלים ולהציע להם חתכי קיר וחתכי גגות מיטביים שיתנו אפקט תרמי ואקוסטי ברמות הגבוהות ביותר. לחצו לצפייה בפרויקטים נבחרים שעשינו ובפרט בפרויקטים נבחרים של בניה ירוקה. הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר בכל שאלה ועניין, אנחנו פה לרשותכם.

  עוד על תפקידם של אדריכלי בתים לחץ כאן