בידוד תרמי: עמוד תווך בבנייה ירוקה

בידוד תרמי (Thermal Insulation‏‏‏‏) הוא מושג שגור בענפי הבניה, ובאמצעותו ניתן למזער מעברי חום או קור בין שני חללים בעלי טמפרטורות שונות (כמו תוך וחוץ הבית).

 • כמו כן, משמש הבידוד הטרמי כאחד מהאלמנטים החשובים והבולטים בתחום בניה ירוקה, בהיותו בעל תפקיד מכריע בהגדרתו של מבנה כמבנה ידידותי לסביבה ועומד בדרישות התקן למבנה ירוק.
 • ישנם חומרים שונים המשומשים בתהליך בידוד תרמי ושלוש שיטות בידוד שונות: מניעת הולכת חום דרך חומר, מניעת הסעה ומניעת קרינה.

בניה ירוקה (Green Building), היא צורת בנייה מיוחדת ומודרנית, חכמה וחסכונית ביותר, המשלבת גישה כוללת לתכנון, בניה ואחזקה של בתים במטרה לחסוך בטווח הרחוק במשאבים חשובים כמו למשל אנרגיה ומים. בנוסף, במהלך השנים האחרונות, הגישה של בנייה ירוקה, הוכיחה את עצמה כמועילה לכל הצדדים. הן לדיירים, הן לקבלנים והן לרשויות.

כמו כן, שיטה זו מיושמת משלבי התכנון והתפעול המוקדמים עד לרגע כניסת הדיירים לבית, וגם בעת שהם מתגוררים במבנה המוכן, שכן הדיירים נהנים מאיכות בנייה גבוהה, ניצול מקסימלי של משאבים טבעיים כמו מקורות שמש, רוח ומים, ושיטות בנייה מתקדמות ביותר. נשמע טוב, נכון? בהחלט. אם סיקרנו אתכם, תוכלו לקרוא על "כל מה שחובה לדעת על שיטת הבנייה הירוקה" ומגוון כתבות נוספות עם מידע נרחב שמכילות שיטות והמלצות שונות בבלוג שלנו.

איכויות ויתרונות של בידוד תרמי

 • לבידוד תרמי יש השפעה ישירה על חסכון ושמירה של אנרגיה ולכן נוחות מחיה והימצאות במרחב הביתי קשורה בין השאר לסוג הבידוד התרמי שמיושם בתהליך הבנייה של הבית.
 • בידוד תרמי איכותי כחלק מבניה ירוקה, מקצר את הזמן בו נדרש חימום או קירור של הבית ומקטין הסבירות להיווצרות עיבוי והופעת עובש.
 • הבידוד היעיל מעניק נוחות תרמית בכל עונות השנה, וגורר באופן ישיר הקטנה משמעותית בחשבונות החשמל וכל הוצאות האנרגיה בבית.
 • מחקרים הוכיחו שההשקעה הכספית בבידוד תרמי, מוחזרת תוך מספר מועט של שנים ותורמת רבות לתחושת הנוחות האקלימית בתוך הבית.

הכנה מוקדמת

בית הוא מבנה המשמש כמגן בפני תנאי האקלים, ואשר צריך להעניק למתגוררים בו תחושה של נוחות ורוגע, שמסייעת להעלאת יכולת התפקוד ומשפרת את תנאי המנוחה והשינה. תחושות אלו מגבירות את הצורך המשמעותי בתכנון נכון, חכם ומותאם אישית לבית אליו תיכנסו.

חשוב לדעת כי אדם מרגיש בנוח בטווח טמפרטורות שאינה נמוכה מ- 18 מעלות צלזיוס בחודשי החורף, ואינה עולה על 24 מעלות צלזיוס בחודשי הקיץ. בזכות שיטת הבידוד התרמי, ניתן לשמור על טווח טמפרטורות שנעים לגוף שלנו.
על תחושת הנוחות משפיעה גם הטמפרטורה של הקירות החיצוניים ולכן, כאשר טמפרטורת בחלקם הפנימי של קירות החוץ גבוהה או נמוכה ביותר מ-3 מעלות צלזיוס מהטמפרטורה הסוררת בחלל המבנה, נוצרת הרגשה של אי נוחות תרמית.

בידוד טרמי – הלכה למעשה

איטום קירות חיצוניים:

הבידוד התרמי מושג על ידי בניית קירות רב שכבתיים, הכוללים מספר חומרי בנייה שונים שמופרדים על ידי כיסוי אוויר. חומרי הבנייה כוללים חומרים נפחיים כמו צמר זכוכית וכן חומרים מחזירי קרינה כמו רדיד אלומיניום. השילוב של החומרים, יוצר מערכת תרמית איכותית.

איטום גגות, מכל הכיוונים:

 • חשיבותה של החזית החמישית, חזית גג הבית, היא קריטית. לרוב לא ניתנת לחזית זו תשומת הלב הראויה. החזית החמישית יכולה להיות באופן של גג רעפים או גג בטון שטוח ויצוק.
 • ישנה חשיבות לבידוד משולב ורב שכבתי בגגות הרעפים. מתחת לרעפים מותקן רדיד אלומיניום תלת שכבתי, הכולל שלושה רדידי אלומיניום, המופרדים על ידי שכבות של בועות אוויר כלוא. על גבי התקרה האופקית מתקינים מזרוני צמר זכוכית בעובי של 10 ס"מ.
 • הקפדה על אוורור מיטבי של חלל הגג, על ידי יצירת פתחי אוויר בהיקף ארגז הרוח אשר מאפשרים לאוויר החם בחלל הגג להשתחרר ולצאת דרך רעפי אויר ייעודיים.
 • גגות שטוחים זוכים לטיפול מוקפד של התקנת לוחות הקלקר ויוצקים "בטקל", בטון מותפח כדי ליצור שיפועים לכיוון המרזבים. את המערכות משלימות זוג יריעות ביטומניות משופרות בפולימר מסוג APP.
 • לידיעה, יריעות ביטומניות משמשות כמערכת איטום עיקרית במבנים (ביטומן הינו מוצר תרמופלסטי שמתרכך בחום והינו תוצר זיקוק של נפט גולמי).

בידוד תרמי ב'אוסטק שמיר'

 • באמצעות דרכי הפעולה ושיטות העבודה שלנו, מתקבלת מערכת אטומה ומבודדת שמבטיחה איטום איכותי ומאריך שנים וכמובן – בידוד תרמי יעיל.
 • אצלנו, ב'אוסטק שמיר' – לא מהססים לעבוד במלוא המרץ עד לתוצאה הרצויה, באווירה נעימה ומקצועית וכמובן בשילוב עם החומרים הטובים ביותר, ללא פשרות.
 • ניסיון רב שנים בתחום בניה ירוקה ובבניית בתים רבים בכל אזורי הארץ, מאפשר לנו לספק ללקוחותינו בית תרמי איכותי מאין כמוהו, עם שביעות רצון הדדית.

דוגמאות לפרויקטים נבחרים

צרו עמנו קשר

לאחר שנים רבות של ניסיון ומקצועיות בתחום הבנייה באופן כללי ובתחום הבנייה הירוקה בפרט, נשמח לסייע לכם להפוך את ביתכם למקום שתמיד רציתם, מוגן, איכותי ונעים. צרו קשר לשיחה עם נציג מקצועי ולקבלת מידע נוסף.