חלונות לבית: כל מה שצריך לדעת לפני הבחירה

מאת האדריכל אלכס גלעד, חלונות מרווין

כשחושבים על חלונות הבית, הדבר הראשון שעולה לנו בראש הוא: כמה מסובך זה כבר יכול להיות? כמה סוגי חלונות קיימים כבר? אנחנו הרי מתכננים בית שלם, מלא בפרטים, ויש המון דברים חשובים יותר להתעכב עליהם. לא כך?

אז נכון, זה לא חייב להיות מסובך, אבל חשוב לדעת שיש מבחר ענק של סוגי חלונות, ובהחלט חשוב לשים לב לבחירת החלונות וכן, גם להתעכב עליהם. חלונות הבית לא משפיעים רק על מראה הבית מבפנים ומבחוץ (תוכלו לראות בתמונות עד כמה), אלא הם גם בעלי השפעה ישירה על בידוד הבית בימים קרים וחמים, והחלק שכנראה יגע לרבים מכם בלב: ישפיע לכם גם על חשבון החשמל.

לכן חשוב לדעת – בחירת חלונות לבית הוא צעד חשוב ומשמעותי בכל בניה או שיפוץ. כאשר אנו מחליטים לשפץ או לבנות בית, חשוב שחלק משמעותי בתכנון יעסוק בתכנון ובחירת החלונות.

בעקבות זה, הכנו עבורכם מדריך קצר אך מקיף שיעזור לכם בבחירה הלא קשה אך חשובה הזו:

1. חומר החלונות

ישנם כמה סוגי חומרים שונים מהם יכולים להיות עשויים החלונות, ולכל אחד יתרונות וחסרונות משלו.

  • חלונות אלומיניום – אלו חלונות חזקים במיוחד ועמידים לאורך זמן בפני מצבי מזג האוויר השונים. חיסרון בולט של חלונות האלומיניום הינו בכך שהאלומיניום מוליך חום או קור ואינו מבודד כהלכה, לכן אנו ב"מרווין" משתמשים בשילוב של אלומיניום בחלקו החיצוני של החלון ושל עץ בחלקו הפנימי. היתרון הבולט של חלונות האלה הוא מחירם הזול יחסית.
  • חלונות בלגיים מברזל – זהו פריט ארכיוני אשר נותר מימי המנדט הבריטי. הברזל מוליך את הקור או החום לתוך הבית ב"יעילות" רבה, ולכן לחלונות האלה ישנם ערכי בידוד נמוכים ביותר אשר אינם עומדים בשום תקן מודרני. מעבר לכך, קיימת בעיית אמינות קשה הנובעת מהנטייה של הברזל להחליד לאורך זמן. עבודת הייצור של חלונות אלה מבוצעת בבתי מלאכה קטנים ואינה מפוקחת או עומדת בשום תקן של אטימות או בידוד טרמי ואקוסטי. בקצרה, לא מומלץ.
  • חלונות עץ – חלונות עץ הם חלונות מרשימים ויפים במיוחד. עץ הוא אחד החומרים המבודדים ביותר שקיימים עבור בידוד טרמי של בתים. העץ שובר את גשר הקור או החום בין החוץ לפנים בזכות היותו חומר לא מוליך. חיסרון בולט הקיים בחלונות מסוג זה, הוא שעץ שאינו איכותי אינו מחזיק מעמד זמן רב והוא מושפע ממזג האוויר, לכן אנו ב"מרווין" משתמשים בחלון הכולל ציפוי אלומיניום כלפי חוץ ועץ כלפי פנים. ראוי לציין כי חלונות עץ מיובאים המיוצרים במפעלים מסודרים, לרוב יהיו יותר איכותיים בשל השימוש בעץ איכותי כגון מהגוני.
  • חלונות משולבי עץ ואלומיניום – אפשר לומר שחלונות העשויים משילוב שני החומרים הינם פתרון מושלם לבית, חלונות אלו משלבים את יופיו הטבעי של העץ בפנים הבית ואת יכולות הבידוד שלו, ואת חוזקו ועמידותו של האלומיניום כלפי חוץ. חלונות אלו תורמים רבות לעיצוב הבית בהיותם רהיט עיצובי ולא רק אמצעי לסגירת הפתח בקיר. השקעה בחלונות משולבים היא השקעה משתלמת לטווח הרחוק, חלונות אלו תורמים בחסכון בהוצאות החימום והקירור של הבית בעשרות אחוזים כל שנה.

2. בחירת הזכוכית

בסעיף זה אין צורך לפרט את סוגי הזכוכית השונים, אלא להמליץ לכם על סוג הזכוכית האידיאלי:

זיגוג כפול הכולל 2 לוחות זכוכית במילוי גז ארגון בין הזכוכיות וציפוי פנימי המכונה " "Low E שתפקידו לסנן את קרני השמש. בחלק זה, אין מקום לפשרות! מצד שני, חשוב להדגיש כי בחירה בזכוכית כזו היא מיותרת במידה והחלון עצמו אינו מבודד כלל.

3. תריסים: כן או לא?

רבים מתחבטים בשאלה זו. ההמלצה שלנו היא לא לרכוש תריסים במידה והחלון הוא בעל ערכי בידוד ואטימות גבוהים, כמו חלונות "מרווין" שתוארו בסעיף הראשון של המאמר. את בעיית ההצללה הפנימית, אנו ממליצים לפתור באמצעות וילונות או צילונים פנימיים הקיימים בשפע בישראל.

זוהי טעות נפוצה לחשוב כי התריס מבטיח הגנה בפני פריצות. ע"פ נתוני חברות הביטוח התריסים אינם "מפריעים" לפורצים בעבודתם. חיסרון בולט נוסף בתריסים, הוא ארגז התריס העליון המחדיר אוויר מבחוץ ופוגע קשות בבידוד הבית.


4. כמה חלונות, באילו גדלים והיכן בבית?

בשנים האחרונות, אנו רואים עליה בביקוש לפתחים גדולי ממדים בבתים, בזכות היתרונות הרבים שבחלונות גדולים: כניסת אור טבעי פנימה, אוורור הבית וחסכון בעלויות חשמל. בנוסף לאלו, חלונות בעלי ממדים גדולים מושפעים מסגנון האדריכלות הנפוץ במדינות המערב ונותן מראה עיצובי ומודרני.

עם זאת, במידה ואתם מחפשים לחסוך בהוצאות, ההמלצה היא לבחור פתחים קטנים יותר ולפרוס את החלונות ברחבי הבית על מנת להכניס אור טבעי לבית. בנוסף, מומלץ ליצור מחסומים מבחוץ אשר מונעים קרינה ישירה של השמש על החלון ע"י פרגולות, צמחיה, תריסים ועוד.

לסיכום

חשוב לזכור כי ההשקעה בחלונות היא השקעה לטווח רחוק, מכיוון שחלונות אשר מבודדים בצורה נכונה, מועילים מאוד בחסכון באנרגיה ובחשמל. זוהי טעות נפוצה לחשוב שכדאי להשקיע בקירות מבודדים ובהתקנת חלונות פשוטים יותר, כיוון שהאנרגיה שנחסכת ע"י קירות מבודדים, עלולה "להיעלם" כתוצאה מבחירה שגויה בסוג החלונות.

*חברת אוסטק שמיר עובדת עם חברת "מרווין" מזה שנים רבות, ומאפשרת ללקוחותיה חיבור ישיר למותג המוביל מרווין. בנוסף, מומחי אוסטק שמיר ילוו אתכם גם בבחירת החלונות ורמת הבידוד הנצרכת עבורכם.